
HOW TO FIND YOUR FITMENT
Two ways to ensure proper fitment
- Product Info
- Applications List
- Part Replacement List
- Policy Information
- Reviews
Quick Links
Product Info
Applications List
Part Replacement List
Policy Information
Reviews
Overview
Item Number:
100% Brand New Aftermarket Part From DB Electrical
Product Specs
| Item Condition | Aftermarket Part |
| Description | Alternator |
| Lester | 11793 |
| Family | Denso SC (Hairpin) |
| Volt | 12 |
| Amps | 220 |
| Condition | Remanufactured |
| Regulator Clock | 3:00 |
| Rotation Direction | Clockwise |
| Mount Hole ID 1 | 8.500mm |
| Mount Hole 1 Type | Slotted |
| Mount Hole ID 2 | 9.500mm |
| Mount Hole 2 Type | Unthreaded |
| Mount Hole ID 3 | 11.100mm |
| Mount Hole 3 Type | Unthreaded |
| Alt Mounting Foot Inner Diameter | M8 x 1.25 |
| Alt Mounting Foot Type | Threaded |
| Mounting Ear Thickness | 50mm |
| Mounting Ear 2 Thickness | 93mm |
| Mounting Ear 3 Thickness | 93mm |
| Alt Mounting Foot Thickness | 49.200mm |
| Fan Location | Internal |
| Regulator Location | External |
| Terminal ID | B+ |
| Terminal Size | M8x1.25 |
| Terminal ID 2 | FLD |
| Terminal 2 Size | Spade |
| Terminal ID 3 | B/(Sense) |
| Terminal 3 Size | Spade |
| Polarity | Negative |
| Number of Grooves | 6 |
| Groove OD | 52mm |
| Pulley Type | Decoupler |
Applications List
Select Make & Type
| MAKE | TYPE | MODEL | YEAR | ENGINE |
| Ram | Auto and Light Truck | PROMASTER 1500 | 2014 | 220cu in, 3.6L V6 |
| Ram | Auto and Light Truck | PROMASTER 1500 | 2015 | 220cu in, 3.6L V6 |
| Ram | Auto and Light Truck | PROMASTER 1500 | 2016 | 220cu in, 3.6L V6 |
| Ram | Auto and Light Truck | PROMASTER 1500 | 2017 | 220cu in, 3.6L V6 |
| Ram | Auto and Light Truck | PROMASTER 1500 | 2018 | 220cu in, 3.6L V6 |
| Ram | Auto and Light Truck | PROMASTER 2500 | 2014 | 220cu in, 3.6L V6 |
| Ram | Auto and Light Truck | PROMASTER 2500 | 2015 | 220cu in, 3.6L V6 |
| Ram | Auto and Light Truck | PROMASTER 2500 | 2016 | 220cu in, 3.6L V6 |
| Ram | Auto and Light Truck | PROMASTER 2500 | 2017 | 220cu in, 3.6L V6 |
| Ram | Auto and Light Truck | PROMASTER 2500 | 2018 | 220cu in, 3.6L V6 |
| Ram | Auto and Light Truck | PROMASTER 3500 | 2014 | 220cu in, 3.6L V6 |
| Ram | Auto and Light Truck | PROMASTER 3500 | 2015 | 220cu in, 3.6L V6 |
| Ram | Auto and Light Truck | PROMASTER 3500 | 2016 | 220cu in, 3.6L V6 |
| Ram | Auto and Light Truck | PROMASTER 3500 | 2017 | 220cu in, 3.6L V6 |
| Ram | Auto and Light Truck | PROMASTER 3500 | 2018 | 220cu in, 3.6L V6 |
Replaces These Part Numbers
| Bosch | AL6570X |
| Chrysler Motors | 4727756AA, 68271770AA, 68271770AB, P04727756AA |
| Denso | 421000-7110 |
| Lester | 11793 |
Customer Reviews
WARNING: California's Proposition 65