Tilt Trim Relay for 1993-On Yamaha Tilt Motors, 61A-81950-00-00
Item #: 240-58023
Order today to get this price.
Next Day Air Shipping for
Order today and ships out next business day.
Order in the next hrs mins secs
This product is currently unavailable.
DB Electrical Tilt Trim Relays deliver enjoyable days of boating on the water.
  • Restores smooth and effortless raising and lowering of your outboard motor
  • Acts as s relay switch to control current to tilt trim motor
  • 12-volt capacity
  • Marine grade electrical component
  • Meets OEM standards for performance
Check if this fits your vehicle
HOW TO FIND YOUR FITMENT
Two ways to ensure proper fitment
DO YOU KNOW YOUR
OEM PART NUMBER?
LOOK FOR YOUR
MAKE/ MODEL/ YEAR
Enter your make/model/year below to find the right part.
  • Product Info
  • Applications List
  • Part Replacement List
  • Policy Information
  • Reviews
Overview
Tilt Trim Relays
Money-Saving Bottom Line Difference
The DB Electrical Advantage – 1-Year Warranty
Item Number: 240-58023
100% Brand New Aftermarket Part From DB Electrical
Product Specs
Item ConditionAftermarket Part
Unit TypeRelay Switch
DimensionMounting Holes 6.6mm OD, Mounting Holes 92mm C-to-C,
FitsYamaha Tilt Motors 1993-On
(May Fit Others Also)
Yamaha 2-stroke
60hp 1993-05
70hp 1993-09
75hp 1994-99
80hp 1997
85hp 1993-96
90hp 1993-09
150hp 1999-05
200hp 1998-05
225hp 1990-04
250hp 1990-04
Yamaha 4-stroke
F25 1998-05
T25 2001-06
Applications List
Select Make & Type
MAKE TYPE MODEL YEAR ENGINE
Replaces These Part Numbers
ARROWHEADTRM6002
J&N Electrical Products240-58023
Yamaha61A-81950-00-00, 61A-81950-01-00