
HOW TO FIND YOUR FITMENT
Two ways to ensure proper fitment
- Product Info
- Applications List
- Part Replacement List
- Policy Information
- Reviews
Quick Links
Product Info
Applications List
Part Replacement List
Policy Information
Reviews
Overview
Item Number:
100% Brand New Aftermarket Part From DB Electrical
Product Specs
| Item Condition | Aftermarket Part |
| Description | Alternator |
| Lester | 12103, 12122 |
| Family | Letrika/MAHLE AAK |
| Volt | 12 |
| Amps | 65 |
| Condition | New |
| Regulator Clock | 9:00 |
| Mount Hole ID 1 | 8.200mm |
| Mount Hole 1 Type | Unthreaded |
| Mount Hole 2 Type | Unthreaded |
| Alt Mounting Foot ID | 10.200mm |
| Mounting Ear Thickness | 11mm |
| Alt Mounting Foot Thickness | 27mm |
| Fan Location | External |
| Regulator Location | Internal |
| Terminal ID | B+ |
| Terminal Size | Spade |
| Terminal ID 2 | B+ |
| Terminal 2 Size | Spade |
| Terminal ID 3 | W |
| Terminal 3 Size | M5x0.8 |
| Terminal ID 4 | D+ |
| Terminal 4 Size | Spade |
| Terminal ID 5 | B- |
| Terminal 5 Size | M5-0.8 |
| Polarity | Negative |
| Number of Grooves | 1 |
| Pulley Type | Solid |
| Pulley Outer Diameter | 92mm, Drive End Housing Top Mounting Ear Includes M8-1.25 Threaded Bolt |
Applications List
Select Make & Type
| MAKE | TYPE | MODEL | YEAR | ENGINE |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF135 | AG3-152 , Gas | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF140 | ||
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF142 | ||
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF145 | ||
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF148 | AD3-152 , Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF152 | ||
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF155 | ||
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF158 | ||
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF168 | 4-236 , Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF174 | 4-236, Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF185 | ||
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF194 | ||
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF20D | Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF-20E | Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF20F | Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF240 | AD3-152 , Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF245 | AD2-152 , Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF245 | AD3-152, Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF245 | Z-143 , Gas | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF245 | Z-145, Gas | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF254 | ||
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF255 | ||
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF2620 | ||
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF264 | ||
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF2640 | 6.354, Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF265 | AD4-236 , Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF2680 | ||
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF274 | AD4-236 , Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF275 | ||
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF284 | ||
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF285 | 4-236 , Gas | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF298 | 4-318 , Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF3050 | 4-236 , Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF3060 | 4-248 , Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF3065 | 4-236 , Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF3070 | 4-236 , Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF3090 | AT6-354 , Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF30D | Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF30E | Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF3303 | ||
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF3505 | 6-354 , Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF3525 | 6-354 , Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF3545 | 6-354 , Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF3610 | AT6-354 , Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF3630 | AT6-354 , Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF3650 | AT6-354 , Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF3680 | 6-451 , Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF3690 | 6-451 , Diesel | |
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF40E | ||
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF560 | ||
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF565 | ||
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF575 | ||
| Massey Ferguson | Auto and Light Truck | MF590 |
Replaces These Part Numbers
| Arrowhead | AMO0024, AMO0027, IA0693, V541130 |
| Claas | 6005701123 |
| Hitachi | LR150-191 |
| Leece Neville | 2522401, 2541195, 9AR5071F |
| Lester | 12103, 12122 |
| Letrika/Iskra | 11.201.693, AAK4554, IA 0693 |
| Lucas Electric | LRA00380, LRA00959, LRA02621, LRA220, LRA380, LRA959, LRA961, LRA964 |
| Mahle | 11.201.693, 11.204.374, AAK4554, AAK4823, IA0693, MG272 |
| Massey Ferguson | 1691795R92, 1699872R1, 1699872T, 1895398M91, 3405390M1, 3405-39-0M1 |
| Other OEMS | 8EL725896-001, 8EL737572-001, 8EL737666-001, CA1387IR, CA1461IR, CA613IR |
| Renault | 6005003151, 6005003157, 6005701123, 7700007595, 7700012969, 7700017041 |
| Valeo | 2518051, 2541131, 433479, 436264, 518051, 541131 |
Customer Reviews
WARNING: California's Proposition 65