
HOW TO FIND YOUR FITMENT
Two ways to ensure proper fitment
- Product Info
- Applications List
- Part Replacement List
- Policy Information
- Reviews
Quick Links
Product Info
Applications List
Part Replacement List
Policy Information
Reviews
Overview
Item Number:
100% Brand New Aftermarket Part From DB Electrical
Product Specs
| Item Condition | Aftermarket Part |
| Description | Starter |
| Lester | 31431 |
| Volt | 12 |
| Power | 1.300 kw |
| Condition | New |
| Rotation Direction | Clockwise |
| Electric Starter Type | Permanent Magnet Gear Reduction (PMGR) |
| Number of Teeth | 10 |
| Gear OD | 32.200mm |
| Length | 180 mm |
| Mount Hole ID 1 | M10-1.25 |
| Mount Hole 1 Type | Threaded |
| Mount Hole ID 2 | 13mm |
| Mount Hole 2 Type | Unthreaded |
| Registry OD | 74mm |
| Housing Rotatable | FALSE |
| Jump Start Protection | TRUE |
| Start Stop System Compatible | TRUE |
Applications List
Select Make & Type
| MAKE | TYPE | MODEL | YEAR | ENGINE |
Replaces These Part Numbers
| Denso | 438000-4700, 438000-4980 |
| Lester | 31431 |
| Toyota | 28100-24120, 28100-F2010 |
Customer Reviews
WARNING: California's Proposition 65