
HOW TO FIND YOUR FITMENT
Two ways to ensure proper fitment
- Product Info
- Applications List
- Part Replacement List
- Policy Information
- Reviews
Quick Links
Product Info
Applications List
Part Replacement List
Policy Information
Reviews
Overview
Item Number:
100% Brand New Aftermarket Part From DB Electrical
Product Specs
| Item Condition | Aftermarket Part |
| Description | Alternator |
| Lester | 11865, 13215 |
| Family | Hitachi LR1110 |
| Volt | 12 |
| Amps | 110 |
| Condition | New |
| Regulator Clock | 2:00 |
| Mount Hole ID 1 | M10-1.25 |
| Mount Hole 1 Type | Unthreaded |
| Mount Hole ID 2 | 8.500mm |
| Mount Hole 2 Type | Threaded |
| Mount Hole 3 Type | Unthreaded |
| Alt Mounting Foot ID | 10.300mm |
| Mounting Ear Thickness | 20.500mm |
| Mounting Ear 2 Thickness | 16.800mm |
| Alt Mounting Foot Thickness | 17.200mm |
| Fan Location | External |
| Regulator Location | Internal |
| Terminal ID | B+ |
| Terminal Size | M8-1.25 |
| Terminal ID 2 | L |
| Terminal 2 Size | Spade |
| Terminal ID 3 | S |
| Terminal 3 Size | Spade |
| Number of Grooves | 8 |
| Groove OD | 65mm |
| Pulley Outer Diameter | 69mm |
| Shaft Pulley OD | 20mm |
| Shaft | M18-1.5, Combination Pulley Containing Both 7 Groove Serpentine and 1V-Belt Groove |
| Pulley Type | Serpentine |
Applications List
Select Make & Type
| MAKE | TYPE | MODEL | YEAR | ENGINE |
| Chevrolet | Auto and Light Truck | W3500 Tiltmaster | 2007 | 5200cc, 4HK1, Diesel |
| Chevrolet | Auto and Light Truck | W3500 Tiltmaster | 2008 | 5200cc, 4HK1, Diesel |
| Chevrolet | Auto and Light Truck | W3500 | 2007 | Isuzu 4HK1, 5.2L |
| Chevrolet | Auto and Light Truck | W3500 | 2008 | Isuzu 4HK1, 5.2L |
| Chevrolet | Auto and Light Truck | W3500 | 2009 | Isuzu 4HK1, 5.2L |
| Chevrolet | Auto and Light Truck | W3500 | 2010 | Isuzu 4HK1, 5.2L |
| Chevrolet | Auto and Light Truck | W4500 Tiltmaster | 2008 | 5200cc, 4HK1, Diesel |
| Chevrolet | Auto and Light Truck | W4500 Tiltmaster | 2009 | 5200cc, 4HK1, Diesel |
| Chevrolet | Auto and Light Truck | W4500 Tiltmaster | 2010 | 5200cc, 4HK1, Diesel |
| Chevrolet | Auto and Light Truck | W4500 | 2007 | Isuzu 4HK1, 5.2L |
| Chevrolet | Auto and Light Truck | W4500 | 2008 | Isuzu 4HK1, 5.2L |
| Chevrolet | Auto and Light Truck | W4500 | 2009 | Isuzu 4HK1, 5.2L |
| Chevrolet | Auto and Light Truck | W4500 | 2010 | Isuzu 4HK1, 5.2L |
| Chevrolet | Auto and Light Truck | W5500 Tiltmaster | 2008 | 5200cc, 4HK1, Diesel |
| Chevrolet | Auto and Light Truck | W5500 Tiltmaster | 2009 | 5200cc, 4HK1, Diesel |
| Chevrolet | Auto and Light Truck | W5500 | 2007 | Isuzu 4HK1, 5.2L |
| Chevrolet | Auto and Light Truck | W5500 | 2008 | Isuzu 4HK1, 5.2L |
| Chevrolet | Auto and Light Truck | W5500 | 2009 | Isuzu 4HK1, 5.2L |
| Chevrolet | Auto and Light Truck | W5500 | 2010 | Isuzu 4HK1, 5.2L |
| Chevrolet | Auto and Light Truck | W5500HD Tiltmaster | 2008 | 5200cc, 4HK1, Diesel |
| Chevrolet | Auto and Light Truck | W5500HD Tiltmaster | 2009 | 5200cc, 4HK1, Diesel |
| Chevrolet/GMC | Auto and Light Truck | W3500 Tiltmaster | 2007 | 5.2L 4HK1 |
| Chevrolet/GMC | Auto and Light Truck | W3500 Tiltmaster | 2008 | 5.2L 4HK1 |
| Chevrolet/GMC | Auto and Light Truck | W4500 Tiltmaster | 2008 | 5.2L 4HK1 |
| Chevrolet/GMC | Auto and Light Truck | W4500 Tiltmaster | 2009 | 5.2L 4HK1 |
| Chevrolet/GMC | Auto and Light Truck | W4500 Tiltmaster | 2010 | 5.2L 4HK1 |
| Chevrolet/GMC | Auto and Light Truck | W5500 Tiltmaster | 2008 | 5.2L 4HK1 |
| Chevrolet/GMC | Auto and Light Truck | W5500 Tiltmaster | 2009 | 5.2L 4HK1 |
| Chevrolet/GMC | Auto and Light Truck | W5500HD Tiltmaster | 2008 | 5.2L 4HK1 |
| Chevrolet/GMC | Auto and Light Truck | W5500HD Tiltmaster | 2009 | 5.2L 4HK1 |
| Freightliner | Auto and Light Truck | FL360 | 2009 | Isuzu 4HK1, 4.9L |
| Freightliner | Auto and Light Truck | FL360 | 2010 | Isuzu 4HK1, 4.9L |
| Freightliner | Auto and Light Truck | FL360 | 2011 | Isuzu 4HK1, 4.9L |
| GMC | Auto and Light Truck | W3500 | 2007 | Isuzu 4HK1, 5.2L |
| GMC | Auto and Light Truck | W3500 | 2008 | Isuzu 4HK1, 5.2L |
| GMC | Auto and Light Truck | W3500 | 2009 | Isuzu 4HK1, 5.2L |
| GMC | Auto and Light Truck | W3500 | 2010 | Isuzu 4HK1, 5.2L |
| GMC | Auto and Light Truck | W4500 | 2007 | Isuzu 4HK1, 5.2L |
| GMC | Auto and Light Truck | W4500 | 2008 | Isuzu 4HK1, 5.2L |
| GMC | Auto and Light Truck | W4500 | 2009 | Isuzu 4HK1, 5.2L |
| GMC | Auto and Light Truck | W4500 | 2010 | Isuzu 4HK1, 5.2L |
| GMC | Auto and Light Truck | W5500 | 2007 | Isuzu 4HK1, 5.2L |
| GMC | Auto and Light Truck | W5500 | 2008 | Isuzu 4HK1, 5.2L |
| GMC | Auto and Light Truck | W5500 | 2009 | Isuzu 4HK1, 5.2L |
| GMC | Auto and Light Truck | W5500 | 2010 | Isuzu 4HK1, 5.2L |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NPR | 2007 | 6.0L V8 |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NPR | 2008 | 5.2L L4 |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NPR | 2009 | 5.2L L4 |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NPR | 2010 | 5.2L 4HK1, Diesel |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NPR | 2011 | Isuzu 4JJ1, 3.0L |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NPR | 2012 | |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NPR | 2012 | 3.0L - 4JJ1, Diesel |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NPR | 2013 | 6.0L V8 |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NPR | 2014 | 6.0L V8 |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NPR | 2015 | 6.0L V8 |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NPR | 2016 | Isuzu 4JJ1, 3.0L |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NPR | 2017 | Isuzu 4JJ1, 3.0L |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NPR-HD | 2008 | 364cu in, 6.0L V8 |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NPR-HD | 2009 | 5.2L L4 |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NPR-HD | 2010 | |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NPR-HD | 2011 | |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NPR-HD | 2012 | 5.2L L4 |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NPR-HD | 2013 | 5.2L 4HK1, Diesel |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NPR-HD | 2014 | 5.2L L4 |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NPR-HD | 2015 | 5.2L L4 |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NPR-HD | 2016 | 5.2L L4 |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NQR | 2008 | |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NQR | 2009 | |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NQR | 2010 | |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NQR | 2011 | |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NQR | 2012 | |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NQR | 2013 | 5.2L 4HK1, Diesel |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NQR | 2013 | 5200cc, 4HK1, Diesel |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NQR | 2014 | |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NQR | 2015 | |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NQR | 2016 | |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NRR | 2008 | |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NRR | 2009 | |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NRR | 2010 | |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NRR | 2011 | |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NRR | 2012 | |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NRR | 2013 | |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NRR | 2013 | 5.2L 4HK1, Diesel |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NRR | 2013 | 5200cc, 4HK1, Diesel |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NRR | 2014 | |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NRR | 2015 | |
| Isuzu | Auto and Light Truck | NRR | 2016 |
Replaces These Part Numbers
| General Motors | 98075025, 98111159 |
| Hitachi | LR1110-733, LR1110-733A, LR1110-733B, LR1110-733C, LR1110-733CN, LR1110-736 |
| Isuzu | 8980750250, 898075-025-0, 8981111590 |
| J&N Electrical Products | 400-44133 |
| Lester | 11865, 13215 |
Customer Reviews
WARNING: California's Proposition 65