
HOW TO FIND YOUR FITMENT
Two ways to ensure proper fitment
- Product Info
- Applications List
- Part Replacement List
- Policy Information
- Reviews
Quick Links
Product Info
Applications List
Part Replacement List
Policy Information
Reviews
Overview
Item Number:
100% Brand New Aftermarket Part From DB Electrical
Product Specs
| Item Condition | Aftermarket Part |
| Description | Alternator |
| Lester | 11653, 11747 |
| Volt | 12 |
| Amps | 150 |
| Condition | New |
| Regulator Clock | 10:00 |
| Rotation Direction | Clockwise |
| Mount Hole ID 1 | 8.400mm |
| Mount Hole 1 Type | Unthreaded |
| Mount Hole 2 Type | Slotted |
| Mount Hole ID 3 | 9.500mm |
| Mount Hole 3 Type | Unthreaded |
| Mounting Ear Thickness | 1.614" |
| Mounting Ear Thickness | 41mm |
| Mounting Ear 2 Thickness | 1.614" |
| Mounting Ear 2 Thickness | 41mm |
| Mounting Ear 3 Thickness | 1.614" |
| Mounting Ear 3 Thickness | 41mm |
| Fan Location | Internal |
| Regulator Location | Internal |
| Terminal ID 2 | B+ |
| Terminal 2 Size | M8x1.25 |
| Terminal ID 3 | COM |
| Terminal 3 Size | Spade |
| Terminal ID 4 | N/C |
| Terminal 4 Size | Spade |
| Polarity | Negative |
| Number of Grooves | 4 |
| Groove OD | 2.043" |
| Groove OD | 51.900mm |
| Pulley Type | Decoupler |
| Pulley Outer Diameter | 2.114" |
| Pulley Outer Diameter | 53.700mm |
Applications List
Select Make & Type
| MAKE | TYPE | MODEL | YEAR | ENGINE |
| Ford | Auto and Light Truck | FOCUS | 2012 | 122cu in, 2.0L L4 |
| Ford | Auto and Light Truck | FOCUS | 2013 | 122cu in, 2.0L L4 |
| Ford | Auto and Light Truck | FOCUS | 2014 | 122cu in, 2.0L L4 |
| Ford | Auto and Light Truck | FOCUS | 2015 | 122cu in, 2.0L L4 |
| Ford | Auto and Light Truck | FOCUS | 2016 | 122cu in, 2.0L L4 |
| Ford | Auto and Light Truck | FOCUS | 2017 | 122cu in, 2.0L L4 |
| Ford | Auto and Light Truck | FOCUS | 2018 | 122cu in, 2.0L L4 |
Replaces These Part Numbers
| Arrowhead | AVA0152 |
| Ford | BV6T10300EA, BV6T10300EB, BV6Z10346E, BV6Z10346F, GL8675, GL8687 |
| JANNCO | 400-40175N |
| Lester | 11653, 11747 |
| Valeo | 26142112SPA, 2617738, FG15S065, FG15S091, FG15S091SP |
Customer Reviews
WARNING: California's Proposition 65