
HOW TO FIND YOUR FITMENT
Two ways to ensure proper fitment
- Product Info
- Applications List
- Part Replacement List
- Policy Information
- Reviews
Quick Links
Product Info
Applications List
Part Replacement List
Policy Information
Reviews
Overview
Item Number:
100% Brand New Aftermarket Part From DB Electrical
Product Specs
| Item Condition | Aftermarket Part |
| Description | Starter |
| Lester | 33409 |
| Family | Letrika/MAHLE AZF45 |
| Volt | 12 |
| Power | 3 kw |
| Condition | New |
| Rotation Direction | Clockwise |
| Electric Starter Type | Planetary Gear Reduction (PLGR) |
| Number of Teeth | 10 |
| Gear OD | 1.559" |
| Gear OD | 39.600mm |
| Mount Hole ID 1 | 10.900mm |
| Mount Hole 1 Type | Unthreaded |
| Mount Hole ID 2 | 10.900mm |
| Mount Hole 2 Type | Unthreaded |
| Mount Hole ID 3 | 10.900mm |
| Mount Hole 3 Type | Unthreaded |
| Registry OD | 3.504" |
| Registry OD | 89mm |
| Warranty | 1 Year, External Thru Bolts, Includes Solenoid Cover & Plastic Nut |
| Mounting Ear Distance 1 | 127mm |
| Mounting Ear Distance 1 | 5" |
| Terminal 2 Size | M10-1.5 |
| Terminal ID | Battery |
| Terminal ID 2 | Motor |
| Terminal Size | M10-1.5 |
Applications List
Select Make & Type
| MAKE | TYPE | MODEL | YEAR | ENGINE |
| Agco | Auto and Light Truck | MT334 | Diesel | |
| Agco | Auto and Light Truck | MT344 | Diesel | |
| Agco | Auto and Light Truck | MT354 | Diesel | |
| Agco | Auto and Light Truck | MT425 | 4-244 | |
| Agco | Auto and Light Truck | MT425B | 4-269 | |
| Agco | Auto and Light Truck | MT445 | 4-256 | |
| Agco | Auto and Light Truck | MT445B | 4-269 | |
| Agco | Auto and Light Truck | MT455 | 4-244 | |
| Agco | Auto and Light Truck | MT455B | 4-269 | |
| Agco | Auto and Light Truck | MT465 | 4-244 | |
| Agco | Auto and Light Truck | MT465B | 4-269 |
Replaces These Part Numbers
| AGCO | 3821818M91, 3821818M93, 3821818M94 |
| Lester | 33409 |
| Mahle | 11.130.904, 11.131.077, 11.131.227, 11.131.507, 11.131.969, 11.132.099, AZF4131, AZF4262, AZF4296, AZF4520, AZF4545, AZF4568, IS0499, IS1023, MS151, MS624 |
| Massey Ferguson | 3821818M91, 3821818M93 |
| McCormick | 700336A1 |
Customer Reviews
WARNING: California's Proposition 65