
HOW TO FIND YOUR FITMENT
Two ways to ensure proper fitment
- Product Info
- Applications List
- Part Replacement List
- Policy Information
- Reviews
Quick Links
Product Info
Applications List
Part Replacement List
Policy Information
Reviews
Overview
Item Number:
100% Brand New Aftermarket Part From DB Electrical
Product Specs
| Item Condition | Aftermarket Part |
| Description | Starter |
| Lester | 31556 |
| Family | Letrika/MAHLE AZF43 |
| Volt | 12 |
| Power | 4 kw |
| HP | 5.364 |
| Condition | New |
| Rotation Direction | Clockwise |
| Electric Starter Type | Planetary Gear Reduction (PLGR) |
| Number of Teeth | 10 |
| Gear OD | 39.600mm |
| Length | 269 mm |
| Mount Hole ID 1 | 10.900mm |
| Mount Hole 1 Type | Unthreaded |
| Mount Hole ID 2 | 10.900mm |
| Mount Hole 2 Type | Unthreaded |
| Mount Hole ID 3 | 10.900mm |
| Mount Hole 3 Type | Unthreaded |
| Registry OD | 89mm |
| Housing Rotatable | FALSE |
| Mounting Ear Distance 1 | 89.700mm |
| Mounting Ear Distance 2 | 127mm |
Applications List
Select Make & Type
| MAKE | TYPE | MODEL | YEAR | ENGINE |
Replaces These Part Numbers
| Lester | 31556 |
| Mahle | 11.131.893, 11.132.310, AZF4242, AZF4361, IS1291, MS166 |
| Perkins | 3218965, T406716 |
Customer Reviews
WARNING: California's Proposition 65