
- Product Info
- Applications List
- Part Replacement List
- Policy Information
- Reviews
Quick Links
Overview
Fast shipping and the lowest prices.
Find the right part for your make and model at DB Electrical.
Item Number: 3008-3003
100% Brand New Aftermarket Part From DB Electrical
Product Specs
| Item Condition | Aftermarket Part |
| Description | Wheel Hub |
| Bolt circle OD: | 6" |
| Hub Capacity: | 3560 lbs. |
| Hub pilot: | 4 5/8" |
| Notes | Made of medium carbon steel bars designed for 14,000 PSI maximum fiber stress, Includes Hub, spindle, bearings, dust cap, studs and stud nuts |
| Maximum speed: | 20 MPH |
| Number of bolts: | 6 |
| Spindle length: | 15" |
| Spindle OD: | 1 3/4" |
Applications List
| MAKE | TYPE | MODEL | YEAR | ENGINE |
Replaces These Part Numbers
| Universal | H356066, H-35-660-E, H611-1-J, HUB6600L, Q-888, W-888 |